Τετάρτη 20 Απριλίου 2011

Καβάλα - Π.Α.Ο.Κ 68 - 73

Στο κλειστό της καλαμίτσας ο ΠΑΟΚ έκανε τη μεγάλη ανατροπή στις δύο τελευταίες περιόδους και πήρε τη 17η νίκη του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας της Καβάλας με 68-73.
Χωρίς τον Γκετσέφσκι, που δεν αγωνίστηκε ούτε για δευτερόλεπτο, με τον Δέδα να αποβάλλεται στο τρίτο δεκάλεπτο και τους Μπούλιαν, Κρίστμας, να είναι εκτός κλίματος στις τρεις πρώτες περιόδους, ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε απέναντι στην Καβάλα και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 15 πόντους (37-22 στη δεύτερη περίοδο).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η άμυνα του Δικέφαλου βελτιώθηκε και σε συνδυασμό με τις σωστές επιλογές των Μάρσαλ και Στίγκερς η διαφορά μειώθηκε στον πόντο. Στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει για πρώτη φορά, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος (64-64) χάρη στο ξύπνημα του Κρίστμας και τελικά απέδρασε με τη νίκη από την Καβάλα με το τελικό 68-73.

Η ομάδα του Μαρκόπουλου χειροκροτήθηκε από 200 οπαδούς του Δικέφαλου που βρέθηκαν στο κλειστό της Καλαμίτσας.
Τα δεκάλεπτα: 16-15, 44-36, 52-51, 68-73

Καβάλα (Πρίφτης): Μάκιντος 6, Παλάσιο 13, Κοστόβ, Παπανικολάου, Ζάρρας, Στεφανίδης 6, Σίμονς 13, Γεωργάκης 4, Γιόροβιτς 9, Καραποστόλου 4 (1), Ντετιγιέ, Αγγελόπουλος 13 (1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 27 (2), Αράπης, Δέδας 8 (2), Κρίστμας 8 (2), Ντοζίερ 9, Μπούλιαν 5, Στίγκερς 14 (2), Καλλές 2, Γκετσέφσκι, Αποστολίδης, Σαββίδης, Καζάκος