Τετάρτη 4 Μαΐου 2011

Καβάλα - Π.Α.Ο.Κ 62 - 64

Ο ΠΑΟΚ "σκούπισε" την Καβάλα στο κλειστό της Καλαμίτσας, νικώντας με 62-64 και πέρασε στα ημιτελικά των πλέι οφ, κάνοντας το 2-0 στη σειρά.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα, προγήθηκε με 6-9 αλλά η Καβάλα έκανε ένα σερί 11-0 πηρε προβάδισμα και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 20-17. Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ έσφιξε την άμυνα του αλλά το ημίχρονο έκλεισε με ένα πόντο μπροστά την Καβάλα (35-34).
Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα βρήκε λύσεις από τον Δέδα, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους σε αυτό το διάστημα (3/4 τρίποντα), αλλά η Καβάλα έμενε κοντά στο σκορ. Στην τέταρτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί έως το τέλος. Ο Στίγκερς πέτυχε δύο βολες κάνοντας το 62-64 και στην τελευταία επίθεση η Καβάλα δεν κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Από πλευράς ΠΑΟΚ, πρώτος σκόρερ ήταν και πάλι ο Ντόζιερ με 15 πόντους και τον ακολούθησαν οι Μάρσαλ και Δέδας με 13. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Παλάσιο, ο οποίος όμως έχασε κρίσιμες βολές στο τέλος.